Історія Газети Одеський Листок ( "Одесский Листок" - Одесскій Листокъ - Odesskiy Listok)

Газета «Одеський Листок» почала своє життя в 1872 році, коли Василь Васильович Навроцкий, що починав простим складачем в друкарні, скопивши необхідну суму грошей у віці 21 року, став видавати свою газету «Одеський листок оголошень» розміром в один лист. У 1880 році газета була перейменована в «Одеський листок» і поступово перетворилася на одну з найсолідніших і популярніших газет в Одесі.

Тут працювали кращі одеські журналісти: С.Т. Герцо-віноградський (Барон ІКС). С.И. Сичевеський, А.К. Гермоніус, В.Я. Лучинський, брати А.Б. і К.Б. Карбамишеви, А.С. Попандопуло, А.М. де Рібас (внук брата засновника Одеси і автор книги «Стара Одеса») і ін.

Газета друкувала всі місцеві і міжнародні новини і огляди, поміщала гострі фейлетони на злободенні теми, анонси і рецензії на гастролі і спектаклі російських і зарубіжних труп і т.д. На її сторінках друкувалися В. Дорошович, А. Аверченко, А. Амфітеатрова, Н. Теоформі, І. Бунін, А. Купрін, Л. Кармен, З. Юшкевіч, До. Чуковський, М. Горький і ін.

Друкувала газета і місцеві злободенні плітки, чим і здобула собі скандальну популярність. Сам В.В.Навроцкий користувався величезною любов'ю і популярністю в Одесі. За успішність газети свідчать факти: На свої гроші Навроцкий побудував і містив в районі 3-ої станції Б.Фонтана Пушкінський притулок для неімущих літераторів і журналістів, де вони жили на повному пансіоні і ні чого не потребуючи. На свої ж гроші він містив в центрі міста безкоштовну їдальню для неімущих літераторів і журналістів. Співробітники його газети і друкарні ніколи і ні в чому не мали потреби і могли повністю віддаватися своїй роботі. А в 1891 році редактор-видавець газети став першим власником автомобіля.

Навроцкий помер раптово в 1911. Після його смерті газета продовжувала жити і працювати, зберігала свою колишню популярність і продовжувала залишатися одній з найдорожчих газет міста – в 1913 р. «Одеський листок», з додатком коштував 10 рублів.

Газета була закрита на початку 1920 року рішенням Раднаркому…

У 1994 р. ідея випустити новий номер «Одеського листка» 200-летию Одеси прийшла одеситам з Сан-Франциско, коли Михайло Маргуліс, один з активістів (і до цього дня член редколегії газети), повернувся з Одеси з номером оригінального видання. Ідея була здійснена в серпні, коли спецвипуск з'явився миру у вигляді додатку до газети «Погляд». Ну, здалека, і, здавалося б, достатньо. Але Вадим Квіташ був прихильником того, щоб «Одеський листок» став постійним виданням. Він узяв на себе роль видавця; повністю особисто сплатив випуск другого номера і потім багато подальших номерів, для випуску яких не знаходилося інших спонсорів. Поетеса Тамара Белорусец стала редактором відновленого видання. Її племінниця Марина Таруч, стала спонсором третього випуску. Фірма Payless Optical спонсорувала четвертий номер, доктор Едуард Рохлін - п'ятий. Під чуйним керівництвом Тамари, вийшло 99 номерів газети.

Після передчасної кончини Тамари в січні 2003 р., газету спіткали і ряд інших труднощів. Зайнятість видавця своїми професійними справами, розпад одеського земляцтва, розбіжності між членами общини Сан-Франциско в яких була втягнута газета, збільшення витрат у зв'язку з переходом на обширніший кольоровий варіант, що спричинило за собою масу наслідків: збільшення ціни на друк і поштових витрат, гостру потребу в послугах професійного редактора (яким на якийсь час став нью-йоркський одесит Едуард Амчиславський) і в комп'ютерній верстці.

Вадим не хотів давати газеті померти, і дружина видавця, Іветта Квіташ героїчно прийняла на себе всю лавину проблем, що повалилися. Адже справжні одесити ніколи не здаються, і Іветта за допомогою члена редколегії газети Софії Кейліной знайшла газеті нового власника – нинішнього видавця «Одеського Листка» – Baraban.Com. Нове видавництво знову збільшило тираж і кількість сторінок, ввело підписку, розширило к-ть розповсюджувачів, замінило головного редактора, поповнило ряди активних членів редколегії, привернуло спонсорів, рекламодавців, письменників і волонтерів, створило Інтернет сайт з архівом газети, і, найголовніше, повернуло авторитет і інтерес читачів до газети.

Але навіть зі всіма вищепереліченими змінами і успіхами, газета потребує постійної підтримки читачів. Підтримати газету ви можете: привертаючи спонсорів і рекламодавців або скориставшись послугами наших рекламодавців, приславши підтримку на будь-яку суму, помістивши оголошення в рубриці «Замість квітів» (де ви можете привітати близьких, відзначити річницю або знаменну дату) або оформивши підписку.

Творчий склад газети «ОЛ» росте з кожним номером і на сьогоднішній день включає наступних осіб: Видавець – Євгеній Берзон, Baraban.Com. Головний редактор – Тамара Дорфман (Нью-Йорк). Члени редколегії: Софія Кейліна, Павло Цаудер, Михайло Петренко і Давид Лушер (Сан-Франциско), Юрій Серпер (Берклі), Михайло Маргуліс (Сан-матео, Каліфорнія), Іва Львівська (Північний Голлівуд), Ольга Церябіна (Лос-Анджелес), Семен Лівшин (Сан-дієго), Юрій Журавльов (Філадельфія), Володимир Бант (Кфар-Саба, Ізраїль). Кореспонденти, письменники і експерти: Олексій Церябін – новини (Одеса), Ганна Зевельова – Росія (Москва), [Віктор Мармасов – Росія (Санкт-Петербург)], Олександр Маніовіч – Європа (Берлін), Діма Клейн – Австралія (Мельбурн), Марк Кульгавий – культура (Рішон-ле-цион, Ізраїль), Валерій Резник – гумор (Денвер), Михайло Тальянкер – громадськість (Лос-Анджелес), Марина Устінова – культура (Лос-Анджелес), Сай Фрумкин – політика (Студіо Ситі, Каліфорнія), Віктор Моргенштерн – політика (Сисайд, Каліфорнія), Алан Сліпий – громадськість (Сан-Франциско, Каліфорнія), Лідія Рабіновіч – розваги (Уолнат Крик, Каліфорнія), Зоя Райзберг – психологія (Фрімонт, Каліфорнія) і ін. Волонтери: Олена Іванова (Беннетт, Колорадо) і Марія Маркович (Клівленд).